meals on Monday: Budget meals

Welcome to another Manic Monday! I hope everyone had a splendid weekend. It is finally sunny here. The weekend was cold and dreary. I decided I would keep my Budget Meals, or 5 Dollar Dinners here on the blog, rather than my Meals With Melissa subscription plan. I will refer subscribers to the blogposts in addition to the weekly meal plan.

Part of Mindful Eating is knowing what you are eating and eating the healthiest options you can afford. Not everyone can afford, or wants to afford the most expensive of food choices and more expensive does not necessarily mean healthier. Budgeting and meal planning are all part of Mindful Eating. As you know if you are a regular reader I have created a unique Nutrition course for my homeschooled high schooler. As I continue to research information for topics I learn so much about food, food waste, food insecurity and so much more. During the wars and The Great Depression food was scarce and even rationed. Housewives had to be creative and wise with their food and money. While researching this topic I found a wonderful Youtube channel called YesterKitchen. She makes war time and old recipes that can be made on a budget. You will see one of her videos below for Tamale Pie.

Tamale Pie can definitely be a Budget Meal. All you need is Corn Meal, Diced Tomatoes, Onions and Ground Meat. I would use ground turkey as it is way more affordable than ground beef, plus it tastes better. I also would make mine in a 9 x13 pan with the corn meal only on top. It looked kind of mushy with the corn meal on the bottom and the top. This is not a low carb meal, but corn meal is a whole grain loaded with fiber and other nutrients. Read about corn meal here. It is calorie dense and filling. You could even make this meatless and use beans instead of ground meat. If you have CKD be careful because corn meal has a lot of Phosphorus as will the beans. If you are a hunter you could even use ground venison in this recipe.

So, how would this meal break down money wise? The prices are for my area using my Basket App. I have not made this meal yet as I do not have any corn meal on hand and my meal plan is already done for the week. But, we definitely will be trying it soon.

Ground Turkey Version:

1 pound of ground turkey: $2.98 at Walmart

Roma tomatoes: You need one cup chopped and one Organic Roma Tomato is .30 at Walmart

Onion: 1 Yellow onion is .48 at Walmart

Corn Meal: You only need a third of a cup and a 12 oz bag at Walmart is 1.58

Salt, Pepper and Chili Powder you should have on hand, but are very cheap spices to purchase.

Total: $5.64 I counted two tomatoes. Dollar Tree may have Corn Meal for only a dollar

Venison Version:

All of the same ingredients and prices, except you can remove the $2.98 for the ground turkey as you got the venison by hunting. So the grand total would be $2.66

Ground Beef Version:

1 pound ground beef: $3.48 at Walmart

All other ingredients and prices the same

Total: $6.14

Kidney Bean Version:

16 oz of Kidney Beans: .72 I would rinse and drain them first leaving a little liquid. You could always buy dry and save even more by making your own.

All other ingredients and prices the same

Total: $1.81 Wow! Now that is a deal.

I am sitting down today to figure out our money budget, Dave Ramsey style. I can already tell we over spend on groceries and energy ie air conditioning. We do budget billing, so I am going to figure out what our monthly average is and work from there. We also have two car payments which means we over spend on transportation as well. This is where my focus will be. We did renew our Sam’s Club membership from 2017. We went on Sunday for our two week shop and I only spent 65 dollars for each week on food. That is way under budget to my 75 a week I had hoped to spend. The secret to Sam’s is making a list, sticking to it, staying away from the snack aisles, and staying out of the middle aisles. Some things, because it is in bulk, will last at least a month or more. So, there is that to consider as well. I spent only 55 dollars on meat for two weeks. That is a steal. I also restarted my Misfits Market. I upgraded to the bigger box and I am so pleased with the bigger box. I do have to include that into my budget. I get it biweekly which means I am spending 80 dollars a month for that. Each Saturday I do a social media share blogpost. It runs on Saturday and Sunday. This week will be Pinterest sharing. It is easy and it is free self promotions.

Learn about my new Lose Weight With Melissa subscription plan, and Walking Buddy Plan.

Sign up for my Weekly Newsletter with Mailchimp! Use the contact form at the end of the post to inquire about any of my Health Coaching Services.

Processing…
Success! You're on the list.

Posted by

My name is Melissa. I am a certified Health Coach, Holistic Coach, Kidney Coach, LPN, can coach in Herbalism, Aromatherapy, Guided Imagery, am level 2 Reiki certified, and I want to be your Health and Wellness Coach. I am continually learning and taking classes to expand my knowledge base.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.